Leczenie bruksizmu -> Bruksizm – jest niekontrolowanym zgrzytaniem zębów żuchwy o zęby szczęki. Za moment jego występowania uznaje się najczęściej porę nocną kiedy to najsilniej zgrzytamy niekontrolowanie zębami. Szacuje się, że około 10% populacji cierpi na tą groźną dla zdrowia dolegliwość.

Przyczyny bruksizmu:

  • stres,
  • nadmierna wrażliwość na czynniki stresogenne,
  • wady zgryzu,
  • wada genetyczna dziedziczona,

Objawy bruksizmu:

  • ścieranie się górnych powierzchni zębów żuchwy i szczęki,
  • ból głowy tuż po przebudzeniu się spowodowany nadmiernym napięciem mięśni żwaczy i mięśni skroni,
  • krwawienie dziąseł spowodowane bardzo dużym starciem się górnych powierzchni zębów,
  • uwidocznienie się korzeni zębów,
  • nadmierne ścieranie się powierzchni szkliwa,

Jak wygląda leczenie bruksizmu?

Przede wszystkim najważniejsze w leczeniu tego typu schorzenia jest wyeliminowanie czynnika powodującego stres, wpływającego bezpośrednio na naszą psychikę i powodującego niekontrolowane zaciskanie i zgrzytanie zębów.

Następnym etapem jest podjęcie się specjalistycznemu leczeniu w naszym gabinecie za pomocą toksyny botulinowej typu A mającej bardzo rozluźniające działanie na mięśnie żwaczy odpowiadające za podtrzymywanie szczęki we właściwym położeniu w trakcie żucia. Toksyna botulinowa typu A posiada właściwości rozluźniające mięśnie, obniża napięcie mięśni w szczęce, a nasza twarz wygląda smuklej ponieważ mięśnie tracą swoją objętość.

W terapii łączonej wraz z biomechaniczną stymulacją mięśni możemy całkowicie wyeliminować nawyk niekontrolowanego ścierania się zębów szczęki i żuchwy, ważne jest aby dokładnie zdiagnozować problem i poddać się specjalistycznemu leczeniu w naszej placówce.

Terapia łączona biomechanicznej stymulacji mięśni + zastosowanie toksyny botulinowej:

Dzięki zastosowaniu terapii łączonej z powodzeniem możemy mówić o skuteczności zabiegu leczenia bruskzimu. Toksyna botulinowa rozluźnia wewnętrzne partie mięśni, natomiast BMS mechaniczne wpływa na stymulację mięśni co później daje właściwy skutek w działaniu botoksu na mięśnie.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu?

Działanie toksyny botulinowej szacuje się na około 7-8 miesięcy w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta do tolerancji na rozkład substancji wprowadzonych do organizmu.

leczenie bruksizmu

Proponowane zabiegi: