Laserowe leczenie trądziku

Laserowe leczenie trądziku – co to jest trądzik?

Trądzik jest chorobą układu podskórnego i naczyń znajdujących się w skórze. Choroba ta charakteryzuje się przewlekłym przebiegiem i często jest tak, że wykwity na twarzy powracają – następuje reemisja. Trądzik może występować już od wczesnych lat dojrzewania, jednak nie jest powiedziane, że nie wystąpi w okresie dojrzałości między 30 a 60 rokiem życia. Zdarza się, że trądzik częściej występuje w kobiet, jednak nie jest to całkiem współmierne w porównaniu do występowania trądzika u mężczyzn.

Czym charakteryzuje się trądzik?

Najczęstszą postacią występowania trądziku są wykwity rumieniowe a także wypełnione krwią naczynia włosowate w skórze. Twarz dzięki wystąpieniu tej choroby wygląda na mocno zaczerwienioną. Ważną uwagą dotyczącą takiego stanu skóry jest fakt, że bakterie mają otwartą drogę do wniknięcia do naszego organizmu. Trądzikowi dodatkowo towarzyszy swędzenie, pieczenie i podrażnienie.

Rosacea – bo tak nazywa się postać trądziku różowatego ukazuje się w okolicach:

 • twarzy,
 • nosa,
 • czoła,
 • podbródka,
 • policzków,

Zaatakowane przez chorobę miejsce najczęściej przybiera postać litery V. Powstanie trądziku niesie za sobą złe samopoczucie u osób cierpiących na tą chorobę, oraz zostają zaburzone kontakty między ludzkie przez nieestetycznie wyglądające wykwity twarzowe.

Trądzik i przyczyny jego występowania:

Podczas spożywania czarnej kawy, herbaty i np. ostrych dań z przyprawami (które defacto podnoszą temperaturę jamy ustnej) może nasilić się wystąpienie wyprysków naczyniowych na twarzy. Kolejnym aspektem i przyczyną wystąpienia i nasilenia się choroby są:

 1. Nieodpowiednia dieta.
 2. Alkohol, papierosy i inne używki.
 3. Promieniowanie słoneczne, skoki temperatur.
 4. Praca przy komputerze.
 5. Sauna i solarium – nadmierna ekspozycja skóry na sztuczne światło.
 6. Nieodpowiednia pielęgnacja skóry preparatami które w swoim składzie posiadają substancje drażniące i przesuszające nadmiernie skórę oraz sztuczne komponenty wykorzystywane do ich produkcji.

Podłożem do jego wystąpienia może być również zmiana temperatury otoczenia oraz nagły i nieprzerwany stres wywołany przez nasilenie się negatywnych emocji. Naczynia włosowate poddane naprężeniom kruszeją i ich wytrzymałość znacznie spada.

Rozwój choroby może być również spowodowany nadmierną wrażliwością skóry na zmianę PH kiedy występuje np. suchość i zaczerwienienie. Skóra może piec, odczuwamy wtedy uczucie mrowienia, kłucia i swędzenia. Genezę trądziku może mieć również podłoże genetyczne.

Zaburzenia hormonalne to kolejny przykład mogący dawać oznaki wystąpienia choroby. Ale co powoduje wystąpienie choroby w tym znaczeniu? Np. będzie to nadmiar hormonów oraz alergie również sprzyjające powstaniu choroby.

Laserowe leczenie trądziku i inne metody:

Odpowiednią profilaktyką we wszczęciu postępowania leczniczego należy unikać czynników które zaostrzają chorobę. Bardzo ważnym aspektem jest przestrzeganie odpowiedniej diety (unikanie ostrych, gorących i cieżkostrawnych potraw). Należy zaznaczyć, że odpowiednio wczesne pójście do lekarza i decyzja o podjęciu się leczenia sprawią, że choroba na długi okres zostanie wyciszona i złagodzone zostaną jej objawy.

Drugim etapem leczenia trądziku jest zamykanie otwartych naczyń krwionośnych metodami:

 • termolizy – wykorzystanie prądu do leczenia zmian naczyniowych – prąd zmienny o odpowiedniej częstotliwości powoduje koagulację (zamykanie) tkanek,
 • laseroterapii – metoda w której wykorzystuje się energię cieplną światła lasera do absorbowania go przez hemoglobinę. Energia cieplna daje efekt odparowania nadmiernej ilości wody i koagulację hemoglobiny przez co naczynia zapadają się i skutecznie zamykają się ściany naczyń krwionośnych. Zapadnięcie się ścian naczyń jest kluczem do sukcesu, gdyż dzięki temu otaczająca naczynie skóra wchłania powstałą zapadlinę.

Do leczenia trądziku wykorzystuje się również:

 • mezoterapię bezigłową – wprowadzamy pod skórę substancje odżywcze i regenerujące zniszczoną powłokę skórną,
 • zabieg galwanizacji – prąd stały podany miejscowo,
 • jonoforeza – wykorzystanie prądu stałego do podania pod skórę substancji leczniczych np. witaminy C (działanie przeciwzapalne),
 • sonoforeza – wykorzystanie ultradźwięków do przeniknięcia substancji w serum antytrądzikowym,

Pielęgnacja trądziku – po zabiegu laserowe leczenie trądziku:

Polega ona na doborze odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry, które posiadają w sobie substancje łagodzące objawy trądziku. W pielęgnacji oznak choroby należy zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie diety. Dodatkowo należy unikać wszelakich możliwości podrażniania naskórka. Dobre jest również stosowanie peelingu enzymatycznego. Pamiętaj! Nie używaj do pielęgnacji skóry twarzy kremów zawierających w sobie kwasy AHA lub BHA. Nie przegrzewaj skóry. Unikaj skoków temperatur. Unikaj ostrych potraw i przypraw i nie odwiedzaj solarium. Nie pal papierosów ani nie spożywaj nadmiernej ilości alkoholu.

Jeżeli pacjent będzie przestrzegał tych może na pierwszy rzut oka „rygorystycznych” zasad powstrzyma występowanie trądziku lub widocznie zmniejszy jego występowanie.

Widzisz na swojej skórze oznaki trądziku? Przyjdź do Studia Dermamax na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ ze specjalistą i dowiedz się jakie formy walki z trądzikiem możemy zaprezentować Ci w naszym studio! Rejestracja na wizytę: +48 883-599-007